Κυριακή 18 Οκτωβρίου 2009

ΑΕΚ ΕΡΜΙΟΝΙΔΑΣ-ΑΕ ΔΗΛΕΣΙΟΥ 1-1

Σε ένα παιγνίδι για γερά νεύρα Κρανίδι και Δήλεσι ήρθαν ισόπαλοι με σκορ 1-1.Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ο διαιτητής Γεωργακίλας απο την Μεσσηνία. Έκανε ότι μπορούσε να καταστρέφει το παιγνίδι του Κρανιδίου. Ανέχτηκε το σκληρό παιγνίδι των φιλοξενούμενων και προσπαθούσε με κάθε τρόπο να κόψει όποια καλή προσπάθεια προσπαθούσε να κάνει η ομάδα του Κρανιδίου. Στο πρώτο ημίχρονο έγιναν όλες και όλες τρεις  φάσεις με πιο σημαντική την ευκαιρία του Κρανιδίου στο 2 λεπτό όταν ο Ψαρρής ξέφυγε από αριστερά και γύρισε την μπάλα στο σημείο του πέναλτυ ,εκεί βρέθηκε ο Μακρίδης και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα πάνω στον Τσίμα χάνοντας την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ .Στο 18 δυνατό σουτ του Κωτσαλά των φιλοξενούμενων η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ ,όπως και το σουτ του Χρήστου στο 44 .Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες μπήκαν πιο δυνατά και στο δίλεπτο 57-58 οι δύο ομάδες είχαν την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ. Πρώτα το Κρανίδι με τον Λαμπρούση που σούταρε σε κενό τέρμα από τερματοφύλακα αλλά απέκρουσαν οι αμυντικοί πάνω στη γραμμή και στην αντεπίθεση ο Μπαλτζής βρέθηκε τετ α τετ με τον Σαπουνά ο τελευταίος όμως είπε “όχι” στον επιθετικό των φιλοξενούμενων. Στο 58 ο Γεωργίου με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην συμβολή των δοκαριών του Σαπουνά και άουτ. Για να έρθει το 65 λεπτό και το Κρανίδι θα κερδίσει πέναλτυ με τον Δαραμάρα αφού ανατράπηκε από τον Τσίμα. Το πέναλτυ μετέτρεψε σε γκολ ο Αντώνογλου. Έξι λεπτά αργότερα ήρθε η ψυχρολουσία για το Κρανίδι όταν από αριστερά “βγήκε “ μία σέντρα στην καρδιά της άμυνας του Κρανιδίου, εκεί ολιγώρησαν οι αμυντικοί και ο Μπαλτζής που καραδοκούσε με πλασσε έστειλε την μπάλα στα δίχτα του Σαπουνά ισοφαρίζοντας  σε 1-1.Απο εκεί και πέρα ο αγώνας έγινε σκληρός με τους παίκτες του Κρανιδίου να επιτίθενται για να πετύχουν το δεύτερο γκολ και τους αμυντικούς του Δηλεσίου να αμύνονται με όλους τους τρόπους για να μην δεχτούν το γκολ και την ανοχή του διαιτητή Γεωρακίλα .
Απο το Κρανιδι διακρίθηκαν ο Σαπουνάς για την μεγάλη απόκρουση στο τετ α τετ με τον Μπαλτζή ο Αντώνογλου που έκανε πολλά χιλιόμετρα στο χώρο του κέντρου όπως επίσης και ο Ψάρρης χωρίς βεβαια βα υστερήσουν και οι υπόλοιποι.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γεωργακιλας Θ (Μεσσηνιας)
ΚΡΑΝΙΔΙ: Σαπουνάς, Λμπρούσης,(86 Γκαβούδης) Ντάκος(57' Δαραμάρας) Μπουρελάκος, Μαλτέζος, Κιλασίν, Ψαρρής, Μετσιάνι, Μακρίδης, , Αναστασιάδης, Αντώνογλου

ΔΗΛΕΣΙ: Τζήμας, Γκανάς, Γκίνης, Γεωργίου, Λεονταρίτης, Σίδερης, Γούλας,(57 λογ.τραυμ. Λιάγκος) Νάσιος, (86 Δημητρίου)  Κωτσαλάς, Χρήστου,(70 Βαραβαρέσος)  Μπαλτζής,